Elimizden Kayan Dijital Veri

Her geçen gün daha çok verinin dijitalleştiğini görüyoruz. Aslında pek çok veri gözümüzün önünden akıp gidiyor ve çoğu zaman biz onları bilgiye dönüştüremiyoruz. Bu verilerin çoğu WWW (World Wide Web) ortamında olsa da internet tarayıcıları ile ulaşılamayan, bunun dışında da veriye ulaşılabilecek ortamlar bulunuyor. Bu ortamların ve veri toplamada kullanılacak yaklaşımların üzerinden kısaca geçelim.İnternet tarayıcıları ile ulaşılabilen veriler

İnternet ortamında pek çok gazete, dergi, resmi açıklama, iş ilanı, özgeçmiş, üyelik bilgileri gibi bilgiler bulunmakla birlikte, bu verilere parça parça bakmak durumunda olduğumuz için içerisindeki patternleri yakalama şansımız olmuyor ya da o kadar çok bilgi akıyor ki bizimle ilgili olanları seçemiyoruz. Bu noktada akıllı algoritmalar devreye giriyor:

  • İlgili haberleri
  • Potansiyel satış fırsatını işaret edebilecek bilgileri
  • Rakiplerimizle çalışan firmaları
kolaylıkla işaret edebiliyor.

İnternet tarayıcıları ile ulaşılamayan veriler

Bu veriler klasik bir tarayıcı ile ulaşılamayan ama
  • API'ler
  • Web servisler
  • üzerinden toplanabilen kümeyi temsil ediyor. Bu şekilde dışarıya açılan pek çok servis, kurumların satış ve risklerini yönetmek için kullanabilecekleri bilgiler içeriyor. Bu kaynaklar sayesinde:
  • Kişi ve şirketlerin güncel adres ve telefonlarına ulaşmak
  • Kurumların büyüme/küçülme trendlerini öngörmek
  • mümkün olabiliyor.
Botlar

Tüm bu veri kaynaklarından veri toplamak için bir ekip kurmanız ve bir yatırım maliyetine girmeniz gerekmiyor.

Düşünün ki emrinizde bilgisayar başında oturan bin kişilik bir ordunuz var. Seçtiğiniz bir konuyu, şirketiniz veya müşterileriniz ile ilgili birtakım bilgileri sürekli taramalarını, buldukları bilgileri belirli bir süzgeçten geçirmelerini ve istediğiniz formatta size sunmalarını istiyorsunuz. Robot yazılımlar bu taramayı sizin için yapabiliyor. İlk birkaç süzgeci siz yaptıktan sonra, buradan öğrenip kalan tüm kayıtlar için bu süzgeci kendisi uygulayıp sonuçlarını her sabah e-posta hesabınıza gönderebiliyor.

Bu hizmetler, bugün Türkiye’de pek çok kurum tarafından kullanılmaya başlandı. Kimi satış/pazarlama etkinliğini arttırmak, kimi risk erken uyarı sistemlerini kurmak için dijital veriyi süreçlerine katmış durumdalar. Amaç, daha çok dijital veriyi elde tutmak ve anlamlandırmak.

Ahmet Kocamaz
Yönetici Ortak