Sabah Kalkmak İçin Alarm Kuruyoruz. Peki Ya Satış İçin?

Sabahları uyanmak için alarm kurarız; ya da toplantıları haber veren, yapılması gereken işleri hatırlatan alarmlarımız vardır.

Peki ya potansiyel müşterilerimiz ile ilgili alarmlar? Biz mevcut müşterilerimizle ilgilenirken, bilmediğimiz yerlerde haberimizin olmadığı potansiyel müşterilerimiz doğar. Satış alarmları da bize bu müşterilerimizi işaret eder.

Alarmlar kurulmadan önce, makine öğrenmesi algoritmaları işletme ya da kişilerin potansiyel oluşturmaya başladığını gösteren işaretleri öğrenir. Bu işaretler ise 7/24 dijital mecralarda takip edilir ve işaretler yakalandığı zaman alarm oluşur; oluşan alarmlar, anında satış ekiplerinin sistemlerine ya da e-posta’larına düşürülür.

Örneğin, bir işletmenin daha yüksek standartlara sahip bir ISP’ye geçmesi, işletmenin teknoloji yatırımları açısından potansiyel olduğunu; domain adını daha uzun süreliğine alan işletmeler, yemek çeklerini kullanmak açısından potansiyel olduğunu; mobil telefon numarası ile kurulan bir işletme, sabit hat satışı için potansiyel olduğunu gösterebilir.

Algoritmalar, yüzlerce farklı değişkene bakarak insan gözünün yakalayamayacağı (yukarıdaki gibi) detayları bulur ve ilişkilendirir. Bazen bulunan alarmlar ilgisizmiş gibi görünse de algoritmalar tarafından test edilerek modele katıldıkları için uzun vadede potansiyel ile aralarındaki ilişki daha net ortaya çıkar.

Satış alarmı kuran firmalar ise, kapasitelerine göre aldıkları (genellikle ayda binlerce) satış alarmları sayesinden potansiyellere tüm rakiplerinden önce ulaşır ve satışa dönüşme oranlarını önemli ölçüde arttırır. Satış alarmı ile kurgulanan satış modelleri, rastgele müşteri ziyaretlerine göre satışa dönüşme oranlarında en az iki kat artış sağlamaktadır.

Ahmet Kocamaz
Yönetici Ortak